YURTDIŞI DİL OKULLARI

Yurtdışı Dil Okulları Hakkında

1Genel Bilgilendirme

Gittikçe küreselleşen ve küçülen dünyada çok uluslu bir âlemin bir parçası olabilmek için ana dil dışında bir dili bilmek gerekir. İngilizce gibi kültürü, işleyişi, kelimeleri sözdizimsel yapısı Türkçeden çok farklı bir yabancı dili Türkiye’de yapay ortamda günde yalnızca birkaç saat çalışarak tam olarak öğrenmeye çalışmak imkansız olmasa da neredeyse imkansıza yakındır. Bu zorluğun farkında olan İngilizceyi ana dil olarak konuşmayan diğer ülkelerde dil eğitimi için yabancı bir dilin en iyi o dilin ana dil olarak kullanıldığı ülkede öğrenildiği bilinciyle o dilin ana dil olarak kullanıldığı ülkelere gitmekte ve orada dili öğrenmektedir. Ayrıca, yabancı bir dili belli seviye kadar kendi ülkenizde öğrenseniz bile o dilin ana dil olarak kullanıldığı bir ülkede yaşamadan, dilin ayrılmaz bir parçası olan kültürünü tanımadan o dili tam olarak öğrenemezsiniz. İşte tam bu noktada yurtdışı dil okulları çok önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Günün bir kısmında sınıf içinde dil eğitimi sunarken kalan kısmında da öğrencinin dili yaşayarak öğrenmesine fırsat oluşturmakta, özellikle aile yanı konaklama opsiyonunu seçen öğrencilere ise hem öğrendikleri dili yanında kaldıkları ailelerle pratik yapma fırsatı sunmakta hem de dilin ayrılmaz bir kısmını oluşturan kültürü de tecrübe etmelerine imkan vermektedir.

Dil eğitiminde o dile ne kadar çok maruz kalırsanız diliniz o kadar gelişecektir. Yurt dışı eğitimi için gittiğiniz ülkeye giderken uçağa bindiğiniz andan itibaren yabancı dile maruz kalmaya başlarsınız. Uçakta muhtemelen yanında oturduğunuz kişi yabancıdır ve oturduğunuz yerden tuvalete gitmek için muhtemelen ondan izin almak ya da ona izin vermek durumunda kalabilirsiniz ve ikinizin anlayabileceği bu duruma uygun bir şeyler söylemeniz gerekebilir. Ya da muhtemelen yabancı olan hostesten içecek bir şey istemek zorunda kalabilirsiniz. Her iki durumda da bir başka dilde konuşabilmeli ve konuşulanı anlayabilmelisiniz. Uçaktan indiğinizde ise ana dilinizin kimse tarafından anlaşılmadığı başka bir ülkedesiniz. Bütün billboardlar, anonslar, televizyonlar, radyolar, insanlar farklı bir dildedir. Her şeyin dil edinimi için uygun olduğu bu ortamda CELTA sertifikalı, bütün bir yıl boyunca yegane işi dil öğretmek ve ana dilleri öğrettikleri yabancı dil olan öğretmenler; batı iş etiğine sahip bir çok ülkeden gelen çalışkan, bilinçli, toleranslı ve ilgili öğrencilere, son teknolojiyle donatılmış sanat eseri sınıflarda dil okullarında belli bir program dahilinde eğitim vermektedir. Bu ortamda dili öğrenmemek bir olasılık değildir. Bu ortam dil edinimi için idealdir ve öğrenciler rüyalarını bile başka dilde görmeye başlar ve öğrenmek istediği dil, öğrenci istese de istemese de bilinçaltında yerini alır.

Yurt dışında dil eğitimi almanın birçok avantajları vardır. Öncelikle dil kültürüyle birlikte öğrenilir ve böylelikle hangi ortamda nasıl konuşulacağı, hangi kelimenin hangi ortamda daha uygun olacağıyla ilgili tereddüt yaşanmadan akıcı bir şekilde konuşma yetisi kazanılır. Ayrıca, ana dilde olmayan bazı sesler tanınır ve bu sesler yabancılar gibi çıkartılır. Buna ek olarak her dilin kendine özgü bir müziği, bir tonlaması ve telaffuzu vardır. Yurtdışına çıkmadan bu dil üstü özellikleri edinmek mümkün değildir. Dahası, yurtdışında dil öğrenme bir yaşam tecrübesidir ve farklı ülkelerden gelen diğer öğrencilerle tanışarak başka hiçbir ortamda edinemeyeceğiniz bir yaşam tecrübesi edinirsiniz. Buna ilaveten ders dışı planlı ya da plansız etkinliklere katılarak bulunduğunuz ülkenin tarihi, sosyal, coğrafi özelliklerini tanımanın yanı sıra kendinize olan güveni ve özsaygınızı yükseltirsiniz.

Dil okullarında eğitim dil eğitim ilkelerine göre yapılır. Öncelikle kursun birinci günü bütün öğrenciler kapsamlı bir seviye tespit sınavına alınırlar ve bu sınavın sonuçlarına göre seviyelerine uygun sınıflara yerleştirirlirler. Böylelikle sınıfların mümkün olduğunca homojen olması sağlanır. Bu hem öğrencinin ve öğretmenin işini kolaylaştırır hem de ideale yakın bir eğitim-öğretim ortamı yaratılmasını sağlar. Diğer önemli bir konu da aynı ülkeden gelen öğrencilerin farklı sınıflara yerleştirilmesidir. Öğrenciler sınıflara maksimum derecede çok uluslu olarak yerleştirilir. Böylelikle öğrencilerin hem ders içinde hem de ders dışında birbirleriyle ana dillerinde konuşmalarının önüne geçilir. Ana dili ile konuşacak kimse bulamayan öğrenciler ders içinde ve ders dışında iletişim için İngilizce konuşmak zorundadır ve aslında gerçek dil edinimi burada gerçekleşir. Bu nedenle de Inter Edu Center tarafından size sunulan okullar, ilkelere riayet eden ve aynı sınıfta başkaca Türk öğrencinin bulunmadığı butik okullardır.

Sınıflar genellikle 8-16 öğrenciden oluşur ve modern teknolojiden mümkün olduğunca yararlanılmaktadır. Dil eğitim yaklaşımı olan İletişimsel Yaklaşıma uygun olarak tasarlanan sınıflar genellikle karşılıklı iletişime uygun olarak dizayn edilmiş ve Harmanlanmış Öğrenim ortamına uygundur.

2Program İçerikleri

Dersler öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günün iki yarısında da yapılmaktadır. Öğrenciler, öğleden önceki derslere daha çok rağbet ettikleri için öğleden önceki programlar daha maliyetli ancak öğleden sonraki programlar daha kısa ve daha az maliyetlidir. Zaman sıkıntısı olmayan öğrencilere öğleden sonraki programlara katılmalarını böylelikle daha uzun süre yurt dışında kalarak daha fazla pratik yapma fırsatından yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte Genel İngilizce programlarını seçecek ya da bunun yanı sıra TOEFL, IELTS, TOEIC ve diğer akademik sınavlara girecek öğrencilerin ise okuldan okula değişmekle birlikte haftada 20, 24, 25, 28 veya 30 dersten oluşan ve gene okuldan okula değişmekle birlikte yarı-yoğun, yoğun, çok yoğun, akademik dönem, sınav programları gibi adlarla yayınlanan bir programı seçerken Inter Edu Center eğitim danışmanınıza sorarak bu seçimlerini yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Dil okulları ayrıca özel ders seçenekleriyle de öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Mini-grup dersleri, ilgi ve yeteneğe uygun derslerle güçlendirilmiş programlarda vardır. Bu konularda da doğru seçimi yapmanızda Inter Edu Center eğitim danışmanınız size yardımcı olacaktır.

Özellikle erken kayıt ve uzun süreli eğitimlerde ciddi indirimler alabilirsiniz. Örneğin Akademik Dönem veya Akademik yıl programları, standart programlara göre daha uygun ücretlidir.

3Konaklama

Öğrencilere aile yanı ve yurtta konaklamanın yanı sıra hostel ya da Londra gibi büyük şehirlerde ortak kullanılan apartman dairesinde konaklama imkanları da sunulmaktadır. Ancak en çok tavsiye ettiğimiz konaklama yöntemi aile yanında konaklanılmasıdır. Fiyatının yurtlara göre ekonomik olmasının yanı sıra pratik şansını arttırması ve daha güvenilir olması, aile yanında konaklamayı avantajlı kılmaktadır.

Gitmek İstediğiniz Ülkeyi Seçin