YDS HAZIRLIK (ÖZEL VE GRUP DERSLERİ)

YDS Hazırlık Özel ve Grup Dersleri Hakkında

1YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmakta ve temel olarak kamu personelinin dil yetisini ölçmeyi amaçlamaktadır. 80 sorudan oluşan ve bir okuma sınavı olan YDS, Mart ve Eylül aylarında klasik yöntemlerle yapılmaktadır. E-yds ise her ay belli merkezlerde bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Bununla birlikte bir adaya yıllık olarak en fazla iki defa e-yds’ye girme hakkı verilmektedir.

ÖSYM; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayınladığı yönetmeliği ile KPDS, ÜDS ile KPSS, TUS ve DUS’ta yer alan yabancı dil sınavlarının kaldırıldığını duyurdu. Bu sınavlar yerine ilki 7 Nisan 2013 tarihinde olmak üzere yılda iki defa YDS (Yabanci Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) yapılacağını açıkladı ve bu sınavlardan ilki belirtilen tarihte yapıldı. Bu güne kadar yapılan YDS’ler, içerik olarak yukarıdaki sınavlara benzemekle birlikte duruma dayalı soruların kaldırıldığı ve bunun yerine başta gramer olmak üzere bazı diğer bölümlerdeki sorularda kısmi bir artışa gittiği görüldü. Formattaki bu değişikliğe ilaveten YDS sınavı OSYM tarafından daha önceki yıllarda yapılan sınavlardan ruh olarak da çok farklıydı. Zira önceki sınavlar şifre, teknik, taktik, strateji ile çözümlenirken yeni YDS sınavında bu tür kolaycı yöntemlerin çalışmadığı ortaya çıktı. Bunun sonucunda da Nisan 2013’te yapılan YDS sınav ortalaması önceki sınav ortalamalarından bir hayli düşük oldu. Güncel YDS’de başarılı olmak için ileri seviyede dil bilmek gerekir. İleri seviyede dilbilgisi edinebilmek için kurucularımızın size önerdiği okullarda dil eğitimi alabilirsiniz.

2YDS'ye kimler girmeli?
  • Yabancı dil tazminatı ya da yurtdışı görev almak isteyen kamu ya da özel kuruluşlarda çalışanlar.
  • Doçent, doktora ve sanatta yeterlik aday adayları.
  • Yüksek lisans programlarına girecek lisans mezunları.
  • Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyenler.
  • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girmek isteyenler.
  • KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

2003 yılından itibaren YDS konusunda düzinelerce kitabı bulunan kurucumuz Mustafa Demir’in koordinesindeki VIP YDS kursları YDS’de başarıya ulaşmanız için her tür imkanı size sunuyor.

Bilgi almak için lütfen İletişim formumuzu doldurunuz.