Work and Travel Vize İşlemleri | Vize Takibi | Vize Mülakatına Hazırlık

New York için Önerilerimiz
16 Mayıs 2016

Work and Travel Vize İşlemleri | Vize Takibi | Vize Mülakatına Hazırlık

work-and-travel

Work and Travel vize işlemlerinde yapılması gereken hazırlıklar ve başvuru süreci hakkında genel bilgiler:

Work and Travel programına katılabilmenin en önemli ilk adımı vize alım sürecidir. Bu süreçte, diğer vize alım süreçlerinde olduğu gibi, OMD Vize‘den danışmanlık alabilirsiniz. OMD Vize, gerekli evrakın hazırlanması, ABD Konsolosluğuna teslime edilmesi ve  ABD vize memuru tarafından icra edilen vize mülakatına adayın hazırlanmasında sizlere en iyi hizmeti verecektir.

Work and Travel (WAT) vize başvuru kim tarafından yapılmalı?

Amerikan konsolosluğuna hangi tür vize için başvurulursa vurulsun vize müracaatları vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından şahsen yapılır. Sizin adınıza bir başkası vize başvurusu yapması kesinlikle mümkün değildir.

Vize Başvurusu nerden yapılır?

Amerika vize başvurusu başvuru sahibinin ikematgah şehrinden bağımsız olarak İstanbul’da bulunan Amerikan Konsolosluğu’na veya Ankara’da bulunan Amerikan Büyükelçiliği’ne yapılabilir.

Work & Travel (WAT) vize başvurusu ne zaman yapılır?

WAT vize başvuruları Mart ayında başlar ve Haziran ayına kadar devam eder. Konsolosluktan vize görüşmesine gitmek istediğiniz size uygun olan tarih ve saat için sizin adınıza ( başvuru şahsen kabul edildiği için ) acentanız aracılığıyla randevu alınır. Vize görüşme randevusuna mutlaka verilen tarih ve saatte konsoloslukta bulunarak gitmeniz gerekmektedir.

İpucu: WAT vize başvurularında ne kadar erken başvurursanız o kadar vize alırsınız.

Work & Travel (WAT) vizesinin geçerlilik süresi nedir?

Vize WAT program tarihlerine göre verilir. Vizenizin en son geçerli olacağı tarih en son çalışacağınız gündür. Vizenizin sona eriş tarihinden itibaren program tarihiniz sona erene kadar Amerika’da turist olarak kalabilirsiniz.

Kimler Work & Travel (WAT) vizesi alabilir?

Eğer Work and Travel program katılım şartlarına uygunsanız bu aynı zamanda WAT vizesine de uygun olduğunuz anlamına gelmektedir.Bir başka deyişle program şartlarına uygun olduğu halde vize alamayan öğrenci sayısı çok azdır. Bu öğrencilerin vize alamama sebebi büyük ihtimalle vize görüşmesi yapan konsolosun , öğrencinin Türkiye’ye döneceğine inanmamış olmasıdır.

Work & Travel (WAT) vizesi alacağım ancak ailemin maddi durumu iyi değil, vizede bir sorun çıkar mı?

Konsolosluk, Work and Travel programına katılacak öğrencilerin ( daha doğrusu ailelerin ) maddi durumlarından ( unutmayın siz bu programa çalışmak için katılıyorsunuz) çok, okuldaki başarı durumlarına bakmaktadır. Amerikan Konsolosluğuna Dil okulu ve turistik seyahat amaçlı yapılan başvurularda maddi durum önemlidir. Anca WAT program vizesi alabilmek için maddi durumunuzun iyi olması gerekmez. Work and Travel öğrencileri için asıl en önemli noktalar programa katılan öğrencinin başvuru not ortalamasının yüksek olması (en az 2.00) ve İngilizcesinin çalışabilecek derecede yeterli olmasıdır.

Paylaşın!