Amerika Öğrenci Vizesi Hakkında Bilgiler

New York İçin İpuçları
16 Mayıs 2016
Amerika Öğrenci Vizesi I-20 Belgesi
16 Mayıs 2016

Amerika Öğrenci Vizesi Hakkında Bilgiler

Amerika öğrenci vizesi  nasıl alınır ?

Amerika Öğrenci vize başvurusu nasıl yapılmalıdır ?

Amerika öğrenci vize başvuru formu, Amerika turistik vize başvurusu, Amerika turistik vize başvuru formu hakkında detaylı bilgiler.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika F1 öğrenci vizesi, Amerika’da bir okulda eğitim almak isteyen öğrencilerin Amerika’ya öğrenci olarak giriş yapabilmek ve eğitimlerini sürdürebilmek için almaları gereken vize türüdür. Amerikaya eğitim amaçlı seyahat edecek kişilerin en fazla başvuruda bulunduğu vizedir.

F1 Öğrenci Vizesi

F1 Öğrenci vizesi alarak Amerikaya giriş yapan öğrenciler, Amerika’da eğitimleri boyunca öğrenci olarak kalma hakkına sahiptir.

F1 vize ile Amerika’da kalma hakkınının devam etmesi için yerine getirilmesi gereken en önemli zorunluluk alınan dil eğitimi haftada en az 18 saat, akademik konularda alınan eğitim ise haftalık en az 15 krediyi doldurmalıdır.

Vize Uzatımı

Türk vatandaşları Amerika’ya giriş yapmadan önce I-94 adı verilen formu doldurmak zorundadırlar. I-94 formunu temin etmek için uğraşmanıza gerek yoktur zira Amerika’ya seyahatiniz sırasında havayolu firmaları uçakta I-94 formunu dağıtırlar. Bu formu hostes uçakta size verdikten sonra gerekli bilgileri doldurup Amerika’ya giriş yaparken Gümrük polisine vermeniz gerekir. Pasaportunuz kontrol edildikten sonra Amerikayı terk etmeniz gereken tarih I-94 formu üzerine yazılır ve pasaportunuzda giriş mührünün vurulduğu sayfaya zımbalanır. Bu formun tarih bölümünde D/S (Duration of Status) yazması halinde, eğitim sürenizin sonuna kadar Amerika’da kalabilirsiniz. D/S yazdığında vizenin uzatılmasına gerek yoktur.

Pasaportta çıkış tarihi bölümğnde bir tarih varsa bu süre içerisinde Amerika dışına çıkılacaksa öğrenci vizesine yeniden Türkiye’de başvurulması gerekmektedir.

I-20 Belgesi
F1 öğrenci vizesi almak için en gerekli belgelerden biridir.

Amerika’da kayıt yaptırılan ( I-20 Belgesi hazırlama yetkisi olan ) eğitim kurumundan, okula/kuruma kayıt olunduğunu onaylayan resmi kayıt kabul belgesidir. Bu belge standart bir formattadır.

I-20 yazısı F1 öğrenci vizesi alabilmek için gereklidir ancak tek başına yeterli değildir.

Amerikan vizesi almak

Amerika F1 Öğrenci vizesi başvurularında konsolosluk tarafından en öncelikli olarak maddi durumunuz göz önünde bulundurulur. Öğrencinin ve masraflarını karşılamayı taahhüd eden kişinin ( sponsor ) sahip olduğu gelir düzeyinin Amerika’da öğrenci olduğunuz sürede ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere tatmin edici olması büyük önem taşır.

Konsolosluk yetkilileri Amerika’da eğitim alan öğrencinin hayat ve eğitim giderlerinin karşılanması için en az ayda 1000$ gerekli görmektedirler.

Örneğin ABD’de 6 ay kalmayı planlayan birinin 6000$ nakit göstermesi de konsolosluk tarafından yeterli bulunmaz. Amerika’da kalmayı planladığı süre içerisinde ona yetecek gelirin toplam üç katı olmalı ve gelirin nasıl kazanıldığına dair resmi belge sunulması gerekmektedir..
Konsolosluk görevlilerine Amerika’ya gitme sebebinizi ispat etmek için sunmanız gereken belgeler;

Vize görevlileri Amerika’da bulunduğunuz sürede masraflarınızı kendi imkanlarınız ile karşılayacağınıza kesin ve net olarak inanmalıdırlar.Zira F1 Öğrenci vizesi ile Amerka’ya öğrenci olarak giden öğrencilerin çalışma izinleri yoktur ve çalışmaları kesinlikle yasaktır.

Mali belgelerden sonra eğitim hayatınız boyunca almış olduğunuz eğitimin niteliğine ve Amerika’da alınması planlanan eğitimin öğrenciye katacaklarına bakılır.

Bu bağlamda talep edilecek belgeler :

  • Diploma ve onaylanmış fotokopisi,

  • Öğrenci belgesinin aslı,

  • Hayatınız boyunca edinmiş olduğunuz sertifikalar, kurs bitimini tescil eden belgelerin asılları,

  • Öğrenci not çizelgesi ( Transkript )

  • Maddi durumunuzu tescil eden tüm belgeler.

 

Amerika Vize ücreti: ABD vize ücreti olarak tüm başvurularda olduğu gibi 160$ talep ediliyor. Buna ilaveten F1 öğrenci vizesi alacak kişilerin 200$ öğrenci SEVIS ücreti ödemeleri gerekiyor.

Önemli Uyarı: F1 öğrenci vizesi için konsolosluğa yapılan hiçbir ödemenin iade söz konusu değildir. Ayrıca yapılan her başvuru için bu ücretler yeniden öednemesi gerekmektedir.

 

Paylaşın!